Lai aizsargātu no apkārtējās vides iedarbības un piešķirtu vēlamo izskatu, daudzi sadzīvē lietojamie priekšmeti un objekti ir pārklāti ar krāsām un lakām. Krāsas materiāli ir daudzkomponentu maisījumi, kuru sastāvā ietilpst plēvi veidojoša saistviela, pigmenti, pildvielas un palīgvielas (plastifikatori, sikatīvi u.c.), kuri pēc izžūšanas uz priekšmeta virsmas veido plēvi, tādejādi aizsargājot virsmu no apkārtējās vides fizikālās, ķīmiskās, mehāniskās iedarbības un piešķirot dekoratīvu izskatu vai specifiskas tehniskas īpašības.

att.

Attēlā: daudzslāņu krāsu pārklājuma fragments

 

Krāsas materiālu un pārklājumu ekspertīzē pēta dažādus krāsošanas materiālus: lakas, krāsas, gruntis, špakteļtepes, aerosolu baloniņu krāsas u.c. materiālus; krāsas pārklājumus: transportlīdzekļu, darbarīku u.c. krāsotu virsmu (durvju, logu rāmju); krāsas materiālu un pārklājumu uzslāņojumus uz transportlīdzekļiem, darbarīkiem, sienām (grafiti), apģērba, durvīm, logu rāmjiem u.c.

 

Krāsas materiālu un pārklājumu ekspertīzes bieži veic ceļu satiksmes negadījumos, uzlaušanas un zādzības gadījumos, kā arī ja nepieciešams noskaidrot vai transportlīdzeklis ir pārkrāsots. Objektu mijiedarbības rezultātā (piemēram, notiekot transportlīdzekļu sadursmei vai pieskaroties svaigi krāsotai sienai) notiek krāsu pārklājumu pārnese no viena priekšmeta uz otru. Konstatējot sakritību krāsu uzslāņojumos, ir pamats domāt par objektu savstarpējo mijiedarbību un saistību.

att.

 

Attēlā: krāsu pārklājumu

šķērsgriezuma elementu karte

 

Ekspertīzē ir iespējams konstatēt, vai atrastās daļiņas ir krāsu (laku) pārklājuma vai materiāla fragmenti, noteikt to veidu, kā arī to, vai uz nesējobjekta (apģērba, instrumenta, velosipēda, transportlīdzekļa detaļas, cita priekšmeta) ir krāsas pārklājumu vai materiālu uzslāņojumi, kāds ir to izvietojums un rašanās mehānisms. Secināt, vai vairāki objekti (krāsas pārklājumi, krāsas materiāli, krāsas uzslāņojumi) pieder vienai krāsas pārklājumu vai materiālu grupai. Noteikt transportlīdzekļa vai cita priekšmeta sākotnējo krāsu (pārkrāsošanas gadījumos).

Automobiļa pārklājuma krāsu ir iespējams salīdzināt ar krāsu katalogiem (birojā ir pieejami firmas GLASURIT krāsu pārklājumu paraugi metāliskajām un nemetāliskajām krāsām) un noteikt krāsu kodu.

Ņemot vērā krāsu materiālu ķīmiskā sastāva sarežģītību un faktorus, kas var ietekmēt krāsu pārklājuma morfoloģiskās īpašības, izpētē lieto vairākas metodes, kas dod iespēju iegūt kompleksu informāciju par izpētes objektu.

Izpēte parasti sākas ar vizuālu pazīmju novērtēšanu. Lai veiktu krāsas materiālu vai pārklājumu struktūras un morfoloģijas padziļinātu izpēti, lieto atstarotās un caurejošās gaismas mikroskopus, kas dod iespēju iegūt augstas kvalitātes krāsu pārklājumu attēlus, saredzēt pārklājuma slāņus, tajos esošos ieslēgumus un citas pazīmes.

att.

Attēlā: automašīnas krāsu pārklājuma

vizuāla salīdzināšana ar paraugiem

 

 

Krāsas materiāla saistvielu, atsevišķu pigmentu un pildvielu noteikšanai izmanto Bruker firmas Furje transformāciju Infrasarkano (IS) staru spektrometru Vertex70 ar IS mikroskopu. Iegūtos spektrus var salīdzināt ar firmas Bio-Rad „Sadtler” dažādām IS spektru datu bāzēm, kā arī speciāli ekspertīžu vajadzībām veidotām Eiropas tiesu ekspertīžu iestāžu asociācijas izveidotām IS spektru bibliotēkām.

att.

Attēlā: krāsu pārklājumu paraugu katalogs

 

Krāsas pārklājumu un materiālu sastāvā ietilpstošo pigmentu un pildvielu elementu sastāva noteikšanai lieto skenējošo elektronu mikroskopu ar enerģiju dispersijas spektroskopu (Quanta-200). Izpētes gaitā ir iespējams noteikt arī pārklājuma slāņu biezumu, konstatēt katrā slānī esošos ķīmiskos elementus un izveidot vizuāli viegli uztveramu elementu karti pārklājuma fragmenta šķērsgriezumam.

 

Attēlā: krāsu pārklājumu izpētē

pielietotie gaismas stereomikroskopiatt.

 

Krāsas materiālu un pārklājumu salīdzinošās izpētes rezultātus novērtē pēc vispārīgām (grupas) pazīmēm (piemēram, krāsas, nokrāsas, morfoloģijas, sastāva u.c.) un sevišķām pazīmēm (piemēram, netipiskas krāsas vai gruntis, slāņu vai starpslāņu piemaisījumi u.c.). Atbilstoši konstatētajām sakritībām, eksperts izdara secinājumu kādā no secinājumu skalā noteiktajām formām.

 

Kopš 2011.gada birojā veic speciālo ķīmisko vielu izpēti, izmantojot augsti jutīgas analītiskās iekārtas.